Zostać pilotem to nie tylko nauczyć się sterować maszyną – to przejść transformację, która dotyka każdego aspektu życia. Każdy dzień szkolenia to nowe doświadczenia, nowe umiejętności i wyzwania. Adrenalina, wolność, satysfakcja i niesamowite doznania – pilotowanie śmigłowca to wyjątkowe doświadczenie, które ciężko opisać słowami.

Lot zapoznawczy – pierwszy krok do twojej lotniczej przygody.

Najpierw przede wszystkim powinieneś zastanowić się czy latanie śmigłowcem to rzeczywiście coś dla Ciebie i czy latanie sprawia Ci radość. Lot zapoznawczy z całą pewnością pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji. Instruktor zapozna Cię z wykonywaniem podstawowych manewrów takich jak: latanie po prostej, zmiana wysokości i zakręty. Po odbyciu lotu zapoznawczego możesz bardziej świadomie podjąć decyzję o rozpoczęciu szkolenia

Jak wygląda szkolenie PPL(H)?

Licencja PPL (Private Pilot License) to pierwsza i dodatkowo najważniejsza licencja jaką uzyskasz w życiu. Pozwoli Ci na wykonywanie samodzielnych lotów niekomercyjnych na śmigłowcach i uprawni Cię do zabierania pasażerów na pokład. Jest również podstawą do rozpoczęcia szkolenia do licencji zawodowej CPL(H). Szkolenie teoretyczne realizowane jest w formie wykładów, na których analizowane są między innymi zagadnienia dotyczące prawa lotniczego, nawigacji, meteorologii, budowy śmigłowca czy zasad lotu. Jeżeli chodzi o praktykę to minimalna liczba godzin, które obejmuje szkolenie to 45 godzin lotu. Podczas trwania kursu wykonasz swój pierwszy lot samodzielny śmigłowcem pod nadzorem instruktora, który dla większości kursantów jest niezwykłym i wyjątkowym doświadczeniem, zapadającym w pamięci na zawsze. Szkolenie odbywa się na śmigłowcu Robinson R44. Jest to najczęściej używany, łatwy w obsłudze i najlepiej sprawdzający się do celów szkoleniowych śmigłowiec. 

Sprawdź także: https://helinat.pl/trainings/szkolenie-na-uprawnienie-na-typ-smiglowca-r44/

Jak wyglądają egzaminy?

Egzaminy teoretyczne odbywają się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) podczas komputerowej sesji egzaminacyjnej. Sesja komputerowa trwa zazwyczaj 9 dni w miesiącu. Aktualny harmonogram sesji znajduje się na stronie internetowej ULC oraz na tablicy ogłoszeń LKE. Wszystkie pytania posiadają cztery odpowiedzi a b c d, z których tylko jedna jest prawidłowa. Należy odpowiedzieć prawidłowo przynajmniej na 75% zadanych pytań. Do nauki najlepiej sprawdza się strona www.awiacja.edu.pl, gdzie możemy znaleźć przykładowe pytania i odpowiedzi jakie spotkamy na naszym egzaminie w ULC. Oczywiście warto również poświęcić czas na przyswojenie wiedzy z materiałów jakie uzyskamy od naszych wykładowców podczas szkolenia oraz pogłębić naszą wiedzę dodatkową literaturą specjalistyczną taką jak np. Helicopter Flying Handbook, Pilot Handbook of Aeronautical Knowdlege. Egzamin praktyczny odbywa się na śmigłowcu, na którym realizowałeś szkolenie. Jest to lot z egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na który składają się ćwiczenia wykonywane w ramach szkolenia.

Sprawdź także: https://helinat.pl/trainings/kurs-jezyka-angielskiego-icao/

Kurs pilotażu śmigłowca to inwestycja w siebie. 

Dzięki szkoleniu lotniczemu nie tylko odkryjesz tajniki pilotażu, ale również rozwiniesz umiejętności takie jak precyzja, podzielność uwagi oraz zarządzanie stresem – kluczowe nie tylko w kokpicie. Szkolenie to inwestycja w siebie, która wykracza poza granice lotniska. Wymaga dyscypliny, skupienia i zaangażowania, ale satysfakcja z pierwszego samodzielnego lotu jest nie do opisania!! To nie tylko szkolenie – to przygoda życia, która wzmacnia, uczy i inspiruje. 

Warto przeczytać: